Jaké vybrat pneumatiky na zemědělské stroje, radiální nebo diagonální?

S pneumatikami na osobní vozidla už se zřejmě každý z nás minimálně jednou setkal. Ale co takové pneumatiky na zemědělské stroje? Máte vůbec tušení s kolika druhy pneumatik se můžete setkat, v čem se liší, nebo jak jsou velké a těžké? Je velká šance, že nemáte ani nejmenší tušení, a proto si dnes v krátkosti popíšeme základní druhy pneumatik a jejich rozdíly.

zemědělské pneumatiky

 

Pneu na zemědělské stroje rozdělujeme na 2 základní kategorie

Traktorové diagonální pneumatiky

První diagonální pneumatika spatřila světlo světa na přelomu 19. a 20. století. Jádro pneumatik je složené z pogumovaných kordových nití, která se kříží v diagonálním směru v úhlu 30 až 40 stupňů. Výhodou diagonálních pneumatik je vyšší pevnost, samočistící schopnost v bahnu. Na druhou stranu jejich nevýhodou je menší styčná plocha nebo třeba menší nosnost..

Traktorové radiální pneumatiky

Dalšími zemědělskými pneumatikami jsou radiální pneumatiky na traktory. Ty se objevily až kolem padesátých let 19. století. V případě radiální konstrukce je uložení vláken kostry kolmé. Radiální pneumatiky mají vyšší styčnou plochu, čili i lepší záběr a oproti diagonálním pneumatikám dosahují nižšího prokluzu až o 20 %. Mají větší nosnost, ale na druhou stranu jsou dražší a boční stěny náchylnější k průrazům.

 

2013 Firmy, služby, e-shopy