Nepodceňujte výběr garážových vrat

Pohon garážových vrat je nedílnou součástí moderních domů. Stále častěji můžete vidět majitele rodinných domů, jak přijíždějí ke garáži, mačkají tlačítko na dálkovém ovladači a ejhle! Garážová vrata se otevírají zcela sama, není potřeba vystupovat z auta a složitě manipulovat s vraty. Aby to mohlo fungovat jako celek, je potřeba zvolit vhodná vrata a také vhodný pohon.

dvoukřídlá garážová vrata s pohonem

Typy garážových vrat

Každý, kdo jednou vybíral nová garážová vrata moc dobře ví, že na výběr je toho opravdu hodně. Abychom se neztratili v záplavě, ulehčíme si výběr podle způsobu otevírání. Nejčastěji jsou k dostání vrata výklopná, rolovací, sekční, posuvná nebo dvoukřídlá. Vhodnost jednotlivých typů se liší podle konstrukčních dispozic dané garáže, jedná se o individuální záležitosti.

Nyní zmíním nejpoužívanější garážová vrata, včetně jejich výhod a nevýhod:

1. Výklopná vrata

+ Otevírají se do prostoru pod stropem
+ Dlouhá životnost
- Horší tepelné a izolační vlastnosti oproti jiným typům vrat
- Zevnitř garáže je viditelné celé ostění

2. Rolovací vrata

+ Montáž do otvorů bez stavebních úprav
+ Moderní vzhled
- Vyšší hlučnost oproti jiným typům vrat
- Nízká průlomová odolnost

3. Sekční vrata

+ Zabírají minimum místa
+ Instalováno kvalitní těsnění
- Zevnitř garáže je viditelné celé ostění

4. Posuvná vrata

+ Otevírání podél vnitřní boční stěny
+ Dlouhá živostnost
- Nutnost nadpraží
- Horší tepelné a izolační vlastnosti oproti jiným typům vrat

Dvoukřídlá garážová vrata s pohonem

+ Bezpečná konstrukce
+ Nevyžadují nadpraží
- Nutno dbát na aretaci jednotlivých křídel
- Nevhodná pro garáže se sjezdem pod úroveň terénu

Pohon s dálkovým ovládáním

Pohon je vlastně elektromotor, který zajišťuje otevírání/zavírání garážových vrat na základě impulzu vypínačem nebo dálkovým ovladačem, který je vždy v ceně. Zároveň chci varovat před nákupem podezřele levných pohonů, jedná se o nekvalitní a normy nesplňující produkty, které vám udělají mnoho problémů, například můžete svým ovladačem otevírat vrata v sousedství, což není zrovna příjemné. V případě, že vypadne elektrický proud, není třeba se strachovat, do garáže se dostanete pomocí tipu, že vrata ručně odblokujete. Poté si je můžete libovolně otevírat, jak jen chcete. Z hlediska ekonomiky je důležité dbát na klidovou spotřebu, která se dokáže pohybovat v rozmezí od 2-60W, což už je pořádný rozdíl. Nakonec nutno říci, že garážová vrata s pohonem mají svůj limit, který je dán tzv. "Pracovní zatížení v cyklech". Ten se pohybuje okolo 5 cyklů/1 hod.

2013 Firmy, služby, e-shopy