Galvanické zinkování, vše co potřebujete vědět

Taky nesnášíte rez, případně broušení a několikavrstevné natírání například zábradlí? Jedná se o činnost, kterou můžete dělat každé dva roky znovu, pokud ovšem nenecháte zábradlí upravit, konkrétně galvanicky pozinkovat. Právě o této povrchové úpravě si dnes řekneme více.

galvanické zinkování

Co je to galvanické zinkování

Jedná se o elektrolytickou reakci, při které vznikne na povrchu kovu povlak o tloušťce 15 mikronů, který ochraňuje kov před korozí a jinými vlivy. Materiál se tak stává daleko odolnější, než v případě aplikace nátěrů a laků. Nicméně není věčný a bez kvalitní barvy se neobejde. Galvanické zinkování je ideální podklad pro základní barvy, pokud jej chcete použít venku.

Podmínky zinkování

Pokud si chceme být jisti, že zinkování je kvalitní, musíme dodržet hned několik aspektů, zejména správné sváry ploch a dostatečné technologické odtokové otvory. Pokud není splněno těchto dvou parametrů, dochází k deformaci dílů!

Technologický proces galvanického zinkování

V úvodu jsem již zmínil, galvanické zinkování je elektrolytický proces, mnozí z vás už tedy ví, jas se bude postupovat:

  1. Důkladné čištění od rzi a mastnoty.
  2. Zavěšení do vodního roztoku zinečnaté soli (elektrolyt) a zapojení katody ke zdroji stejnosměrného proudu.
  3. Zapojení anody (desky z čistého zinku).
  4. Zapojení elektrického proudu a spuštění se elektrolytického děje, kdy se zinek z anody rozpouští a plave ke katodě, kde se vylučuje na povrchu materiálu.

Tímto procesem je vytvořena jemnozrnná vrstva galvanického zinku s tloušťkou 5¬8 mikronů.
Pozinkované předměty se dále ještě upravují pomocí chromátování, který chrání zinek při skladování a přepravě. Je však důležité pamatovat, že takto upravené předměty bez další ochrany nevydrží povětrnostní vlivy!

Výhody galvanického zinkování

  • - ideální podklad pod základní barvy a laky
  • - ochrana kovu
  • - ochrana kovu proti mechanickému poškození
  • - zvyšuje odolnost proti abrazi

2013 Firmy, služby, e-shopy